Connect with us

Lokalt

Slår alarm om sikkerheten etter dobbeltdrapet på Karmøy

Published

on

Dobbeltdrapet skjedde i Pilehagen i Kopervik.. Foto: Jan Kåre Ness / NTB

Ansatte kritiserer alarmsystem og ber om gjennomgang etter drapene i Pilehagen.

Dobbeltdrap: Flere ansatte retter kraftig kritikk mot sikkerheten i det kommunale botilbudet i Pilehagen etter dobbeltdrapet forrige uke.

To personer ble funnet drept i hver sin leilighet i boligområdet, som er et tilbud for personer med rus- og psykiske utfordringer.

Nå hevder både nåværende og tidligere ansatte at sikkerheten for de ansatte ikke er god nok.

– Det fungerer ikke, sier en ansatt til NRK.

Annonse

Kritikken retter seg særlig mot alarmsystemet. Ifølge kilder går alarmen i dag til kolleger, og ikke direkte til vektere eller politi. Tidligere skal det ha vært en løsning med ekstern varsling, men denne ble fjernet.

Flere ansatte mener også at bekymringer ikke blir tatt på alvor av ledelsen, og etterlyser en ekstern gransking av forholdene.

Karmøy kommune erkjenner at ansatte kan ha følt seg utrygge.

– Vi beklager om ansatte ikke har følt seg trygge. Nå må vi ha en gjennomgang av det som har skjedd, sier kommunikasjonssjef Margareth Langebro.

Kommunen opplyser at dagens system innebærer kollegavarsling kombinert med mulighet for direkte kontakt med politiet via telefon.

Annonse

Også fagforeningen Norsk Sykepleierforbund har mottatt bekymringsmeldinger om sikkerheten.

– Sikkerhet må prioriteres høyt, sier hovedtillitsvalgt Silje Hemnes Halvorsen.

Kommunen varsler nå en gjennomgang av hendelsen og sikkerheten i tjenesten.

Live
Neste
Spilles
Forrige