Skjerpet kontroll av serveringssteder i julebordsesongen
Skatteetaten vil også i år kontrollere serveringssteder over hele landet i julebordsesongen. I fjor ble det avdekket flere grove regelbrudd.
Arbeidsliv: I fjor fant Skatteetaten feil hos halvparten av de kontrollerte serveringsstedene – 84 av 168 – da de utførte kontroller i julebordsesongen. Resultatene viser at det er behov for slike kontroller mot bransjen.
– Vi finner dessverre fortsatt for mye feil i bransjen. Vi vil derfor også i år kontrollere serverings- og utelivsbransjen inn i julebordsesongen, sier skattekrimsjef Erik Nilsen i Skatteetaten i en pressemelding.
Han oppfordrer serveringsstedene til å ha orden på blant annet personallister og kassaapparat, samt at de har betalt skatter og avgifter innen frist.
– Vi er opptatt av å sikre like konkurransevilkår i bransjen, og at det skal få konsekvenser å ikke følge regelverket, sier Nilsen.
På en del av kontrollene vil Skatteetaten samarbeide med de lokale a-krimsentrene, der Arbeidstilsynet, Nav, politiet og Skatteetaten jobber sammen for å bekjempe arbeidslivskriminalitet.
– Vi vet at der vi finner brudd på regelverk knyttet til skatt og avgift, begås det også ofte brudd på andre etaters regelverk, eksempelvis knyttet til lønns- og arbeidsvilkår og trygdesvindel, sier Nilsen.
(©NTB)








