Connect with us

NTB

Skipstunnelen på Stad settes på vent

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Slik kan skipstunnelen se ut når den står ferdig. Nå er prosjektet satt på vent. Foto: Illustrasjon: Kystverket/Snøhetta / NTB

Stad skipstunnel i Vestland settes på vent på grunn av betydelig økte kostnader, opplyser Næringsdepartementet i revidert nasjonalbudsjett

Økonomi og næringsliv: Kystverket har utarbeidet en oppdatert kostnads- og usikkerhetsanalyse som estimerer at styringsrammen har økt fra 3,45 milliarder kroner til 5,652 milliarder kroner, og kostnadsrammen fra 4 milliarder kroner til 7,1 milliarder, opplyser Nærings- og fiskeridepartementet.– Kostnadsanslagene for Stad skipstunnel har økt betydelig. På grunn av en krevende økonomisk situasjon, er det viktig at vi har kontroll på kostnadene i prosjektet. Regjeringen vil derfor be Kystverket vurdere om det er mulig å gjennomføre prosjektet til en lavere kostnad, før vi vil komme tilbake til Stortinget i saken i forbindelse med statsbudsjettet for 2024, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran (Ap) i en pressemelding.
Etter planen skulle Kystverket utlyse anbudskonkurranse for byggingen av verdens første skipstunnel ved Stad. Interessen for å være med har vært stor.

Ap, Sp og SV har ble i budsjettforhandlingene i høst enige om at Stad skipstunnel skulle få 76 millioner kroner i oppstartsmidler over neste års statsbudsjett.
Byggetiden er estimert til fem år. Den opprinnelige kostnadsrammen på skipstunnelen på Stad i Vestland fylke var på om lag 2,8 milliarder kroner.

Live
Neste
Spilles
Forrige