Connect with us

Lokalt

Skatteetaten advarer mot svindel når skattemeldingen kommer

Published

on

De første skattemeldingene sendes ut tirsdag i neste uke. Da får man vite om man får igjen på skatten eller må betale restskatt. Illustrasjonsfoto: Terje Bendiksby / NTB

Få dager før skattemeldingen blir tilgjengelig for vel 5 millioner nordmenn, går Skatteetaten ut og advarer mot svindlere. De frykter en ny bølge svindelforsøk.

Økonomi og næringsliv: Skattemeldingen sendes ut fra og med 14. mars til og med 31. mars. Skatteetaten forventer at både skattemeldingen og skatteoppgjøret vil bli forsøkt misbrukt.– Det er et økende omfang på svindelforsøk i Norge og globalt, men heldigvis er bevisstheten, skepsisen og kunnskapen i befolkningen generelt forbedret. Likevel endrer også svindlerne taktikk, og mange blir fortsatt lurt til å klikke på lenker, sier sikkerhetsdirektør Ragna Fossen i Skatteetaten i en pressemelding.
Svindelforsøkene foregår ofte gjennom eposter eller tekstmeldinger som forsøker å lure mottakerne til å klikke på lenker, og gi fra seg sensitiv informasjon som senere kan brukes for å svindle mottakeren.
– Vi sender ikke lenker uoppfordret i epost eller SMS, og etterspør ikke bank- eller kredittkortopplysninger i disse kanalene. Ikke la deg lure, dette er svindel, sier Fossen.
Skatteetaten oppfordrer alle brukere til å bruke nettsiden skatteetaten.no og logge seg inn under «min side», eller alternativt gjennom altinn.no.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige