LIVESENTER
Menu
Illustrasjon: E. Solberg / Radio Haugaland

Sjeldne himmelfenomener i vente

Etter nattens sommersolverv blir dagene gradvis kortere, men stjernehimmelen byr på spektakulære opplevelser framover.

Av Egil M Solberg | 22.06.2025 18:34:25

Vitenskap: Til tross for de lyse sommernettene, er det ventet «mye action på nattehimmelen», ifølge astrofysiker Knut Jørgen Røed Ødegaard.

Han peker på spesifikke astronomiske hendelser som kan observeres i tiden fremover.

Blant de mest sannsynlige høydepunktene i de lyse nettene er lysende nattskyer (Noctilucent Clouds). Dette spektakulære synet, der iskrystaller i høy atmosfære reflekterer sollys lenge etter solnedgang, er typisk for sommerhalvåret i Norge. Ødegaard oppfordrer folk til å holde utkikk mot nord, spesielt i timene rundt midnatt, for å oppleve de sølvaktige skyene.

Venus og Jupiter

– 11. og 12. august kan hele seks planeter ses samtidig fra Sør-Norge, forteller astrofysiker Ødegaard.

Venus og Jupiter vil stå tett sammen på morgenen 12. august – et imponerende syn også uten kikkert. Med kikkert kan man i tillegg se Jupiters måner.

Merkur blir synlig lavt på himmelen, mens Saturn og Neptun samler seg ved månen i sør. Uranus kan også fanges med kikkert.

– Det er sjeldent vi får se så mange planeter samtidig. Dette blir et høydepunkt for alle med interesse for nattehimmelen, sier han.

Han anbefaler å se mot øst fra klokken 04.30 mens det fortsatt er mørkt. Fenomenet kan oppleves godt fra åpne områder med lite lysforurensning.

Perseidene

Neste store begivenhet er meteorsvermen Perseidene, som topper seg rundt 13. august.

Flere nyheter: