Lokalt
Sensasjonelt gullfunn i Rogaland – kobles til vikingtidens maktsentre

En sjelden gullgubbe funnet på Klepp kan gi ny innsikt i makt og ritualer i jernalderen – og trekkes nå mot historien om vikingkongene på Haugalandet.
Gullfunn: Et unikt gullfunn på Klepp skaper stor begeistring blant arkeologer. Den såkalte gullgubben er det første funnet av sitt slag i Rogaland siden 1897, melder Rogaland fylkeskommune.
Gjenstanden stammer fra yngre jernalder, mellom år 500 og 800 etter Kristus, og knyttes ofte til datidens maktsentre og elite. Nå mener fagmiljøet at funnet kan gi ny forståelse av regionens historie.
– Dette er et funn helt utenom det vanlige, sier arkeolog Sigmund Oehrl ved Arkeologisk museum.
Totalt er det nå funnet 17 gullgubber på Klepp. Fra før finnes det bare rundt 50 slike funn i hele Norge.
Arkeologene peker på at gullgubber ofte er funnet i tilknytning til store haller der makteliten holdt til, gjerne brukt i rituelle sammenhenger.
Dette åpner også for koblinger til de kjente maktsentrene på Haugalandet, som Avaldsnes i Karmøy og området rundt Haugesund, der konger som Harald Hårfagre skal ha hatt sin base i vikingtiden.
Selv om funnet på Jæren er eldre enn Harald Hårfagres tid, viser det at regionen kan ha hatt organiserte maktstrukturer og rituelle samlingssteder lenge før rikssamlingen.
– Dersom vi finner spor etter en storhall her, vil det være av stor betydning, sier Oehrl.
Funnet ble gjort av metallsøker Kjetil Særheim, som beskriver opplevelsen som «å vinne i lotto».
Nå håper arkeologene at funnet kan gi ny kunnskap om et av Rogalands mest spennende forhistoriske områder – og kanskje kaste nytt lys over maktgrunnlaget som senere vokste fram på Haugalandet.

