LIVESENTER
Menu
Mens salg av brennevin, vin og øl gikk ned i første kvartal, økte omsetning av rusbrus fra januar til mars med 4,2 prosent sammenlignet med antall liter i fjor. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Rusbrussalget øker i første kvartal

Mens salg av brennevin, vin og øl gikk ned i første kvartal, økte omsetning av rusbrus fra januar til mars med 4,2 prosent sammenlignet med antall liter i fjor.

Av NTB | 05.06.2025 11:18:29

Politikk: De siste tallene fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at omsetningstallene for alkohol i Norge for første kvartal er de laveste i antall liter per person over 15 år på 8 år.

Det ble omsatt 17,26 liter alkoholholdige varer per person over 15 år i perioden januar til mars i år. I fjor var tilsvarende tall 18,06 liter, og tilbake i 2017 var det nede i 17,02.

I årets første kvartal sank omsetningen av brennevin i antall vareliter med 6,9 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Tilsvarende nedgang for vin- og ølsalg var henholdsvis 5,8 og 3,1 prosent. Bare rusbrusomsetningen økte, med 4,2 prosent i antall vareliter.

Totalt sank alkoholomsetningen i vareliter med 3,3 prosent.

Alkoholomsetning omfatter ikke taxfree eller turistimport.

Tallene følger trenden fra 2023 til 2024, da antall vareliter omsatt sank 0,9 prosent, og kun rusbrus hadde en økning.

(©NTB)

Flere nyheter: