Connect with us

NTB

Rubio: USA er bekymret for den humanitære situasjonen i Gaza

Published

on

USA er bekymret for den humanitære situasjonen på Gazastripen, sier USAs utenriksminister Marco Rubio. Torsdag snakket han med Israels statsminister Benjamin Netanyahu. Foto: Ozan Kose / Pool via AP / NTB

USA er bekymret for den humanitære situasjonen på Gazastripen, sa utenriksminister Marco Rubio til Israels statsminister Benjamin Netanyahu torsdag.

Politikk: Rubio sier USA «ikke er immune eller på noe vis upåvirkelig overfor lidelsen til Gazas folk». Rubio snakket med Netanyahu torsdag. Han gjentok Trump-administrasjonens synspunkt om at Hamas har skylda for situasjonen på Gazastripen, fordi de gikk til angrep på Israel 7. oktober 2023.
– Vi mener at ødeleggelse av Hamas er det som skaper fred. Vi er bekymret for den humanitære situasjonen, sa Rubio.
Det er første gang Rubio offentlig har kommentert situasjonen i Gaza siden USA-støttede Gaza Humanitarian Foundation kunngjorde at de skal starte arbeid i Gaza i mai med en svært kritisert plan om utdeling av nødhjelp.
Rubio sier han har fått med seg kritikken av planen og at USA er åpne for andre alternativer.
– Den lar folk få nødhjelp uten at Hamas stjeler den. Vi kommer til å fortsette å jobbe mot dette på måter som vi mener er konstruktive og produktive, sier Rubio.
På grunn av Israels blokade er det ikke kommet inn nødhjelp til Gaza siden 2. mars.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige