LIVESENTER
Menu
Foto: Thomas Fure / NTB

Rogaland på Krefttoppen: Menn Hardest Rammet

Nye tall fra Kreftregisteret viser at menn i Rogaland rammes oftere av kreft enn menn i noe annet fylke i Norge.

Av Egil M Solberg | 07.07.2025 22:22:24

Kreft: Dette er en bekymringsfull trend, og fylket troner nå øverst på den nasjonale kreftstatistikken. Også kvinner i Rogaland ligger høyt, på tredjeplass.

En av dem som nylig fikk en kreftdiagnose, beskriver beskjeden som «brutal». Han oppdaget symptomer og kontaktet raskt lege, noe som førte til tidlig diagnose og vellykket behandling for tykktarmskreft. I dag er han kreftfri.

Kreftforeningen Rogaland uttrykker bekymring for tallene, spesielt for menn, og jobber for å forstå årsakene bedre. En mulig forklaring kan være hyppigere helsesjekker blant oljearbeidere, som kan føre til tidligere oppdagelse av for eksempel prostatakreft.

Eksperter understreker viktigheten av å ta symptomer på alvor og at livsstilsfaktorer som tobakk, overdreven soling, overvekt og høyt alkoholforbruk kan øke kreftrisikoen.

Selv om flere får kreft, blir stadig flere friske, med over tre av fire som overlever i fem år eller mer.

Flere nyheter: