Rogaland: Fire omkomne i trafikken i år – nasjonalt nær 100 drepte
Statens vegvesen melder om en bekymringsfull økning i antall omkomne i trafikken nasjonalt.
Trafikk: Så langt i 2025 har 99 mennesker mistet livet på norske veier, som er 21 flere enn på samme tid i fjor.
I Rogaland er tallene lavere enn mange andre fylker, med fire omkomne hittil i år (per 31. oktober). Dette er likevel en negativ utvikling sammenlignet med 2024, da fylket hadde seks omkomne totalt.
Vestland fylke har de høyeste dødstallene med 16 omkomne.
– Utviklingen går feil vei, og det påvirker oss, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
Statens vegvesen er spesielt bekymret for unge trafikanter. Nasjonalt har 21 personer i aldersgruppen 16-24 år omkommet i år, der høy fart er den vanligste faktoren.
Regjeringen foreslår 40 millioner kroner ekstra til automatiske fartsmålinger, et tiltak som har halvert antall drepte på strekninger der det er innført.







