reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Flere aksjonister blokkerte inngangspartiet til Nærings- og fiskeridepartementet i september i fjor. Nå har fire av dem fått hver sin bot. Foto: Javad Parsa / NTB

Repparfjorden-aksjonister dømt til å betale bøter

Fire aksjonister er dømt til å betale bøter på flere tusen kroner for å ha nektet å flytte seg fra inngangen til Nærings- og fiskeridepartementet i september.

Av NTB | 20.02.2026 21:08:25

Kriminalitet og rettsvesen: Oslo tingrett har nå dømt de fire til bøter på mellom 9.600 og 11.600 kroner hver, skriver NRK.

Det var 2. september at aktivistene blokkerte inngangspartiet i protest mot tillatelsene til gruvedrift og dumping av gruveavfall i Repparfjorden i Hammerfest. Blant dem var medlemmer av Natur og Ungdom og samiske aksjonister.

Aksjonistene nektet å rette seg etter politiets pålegg om å flytte seg og ble ilagt hvert sitt forelegg på 13.000 kroner. De nektet imidlertid å vedta foreleggene fordi de mente at politiet hadde gitt motstridende beskjeder.

– Jeg er uenig i at det er vi, som kjemper mot sjødeponi og for en levende reindrift, som bør straffes, sier aksjonist Ida Helene Benonisen til kanalen.

(©NTB)

Flere nyheter:

Live
Neste
Spilles
Forrige