Menu
Tidligere måtte søkere ha minst karakteren 3 i norsk og matte for å søke på sykepleierstudiet, men flere studiesteder fjernet dette kravet i høst. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Rekordmange søkte sykepleierstudiet – strykprosenten økte

Da flere studiesteder fjernet karakterkravet for sykepleierutdanningen, økte antall søkere kraftig. Samtidig steg strykprosenten på eksamen.

Av NTB | 07.03.2025 03:22:23

Utdanning: Tidligere måtte søkere ha minst karakteren 3 i norsk og matte for å søke på sykepleierstudiet, men flere studiesteder fjernet dette kravet i høst.

Ifølge Bergens Tidende bidro det til en markant økning i søkertallene. Samtidig økte antall studenter som strøk på nasjonal deleksamen, som ble avholdt i november i fjor.

Ved Høgskulen på Vestlandet (HVL) tok de bort karakterkravet for tre studiesteder i høst – i Stord, Førde og Haugesund. I Haugesund strøk 46 prosent.

I Bergen ble kravet opprettholdt. Her strøk kun 9,4 prosent – og nesten hver tredje student fikk A, noe som var best i landet.

– Vi ser foreløpig ikke tendenser til at studentene som kom inn uten å oppfylle karakterkravet, gjør det dårligere på eksamen eller har høyere strykprosent, sier Else Cathrine Lütcherath Rustad, viseinstituttleder ved HVL.

De skal likevel undersøke om det finnes en sammenheng.

(©NTB)

Flere nyheter: