Regjeringen stopper Pantelotteriet før jul
Regjeringen stenger ned Pantelotteriet fra 17. desember og ut året. Det kan bety millioner i tapte inntekter for Røde Kors.
Politikk: Grunnen er at regjeringen har satt en maksgrense for hvor mye folk kan gi gjennom Pantelotteriet. Grensen på 410 millioner kroner er straks nådd, ifølge Nettavisen.
Pantelotteriet er en av Røde Kors’ viktigste inntektskilder og genererer inntekter på over én million kroner om dagen. Av dette får Røde Kors 35 prosent.
– Vi er svært takknemlige for at så mange deltar i lotteriet og støtter Røde Kors sitt viktige arbeid både lokalt og internasjonalt. Samtidig er det leit at vi må stenge ut året for de som ønsker å bruke panten sin til å hjelpe andre, sier generalsekretær Grete Herlofson i Norges Røde Kors til Nettavisen.
Hun mener at å pante flasker og deretter trykke på Røde Kors-knappen ikke skaper spillavhengighet, og håper at reglene endres, slik at det ikke blir nødvendig å stenge Pantelotteriet neste år.
Også i fjor ble omsetningsgrensen nådd før nyttår, men da så sent som 30. desember.
Kultur- og likestillingsdepartementet har foreløpig ikke kommentert saken.
(©NTB)








