Real Madrid krever kompensasjon i Superliga-krangel – domstol dømte mot Uefa
En domstol i Madrid mener at Det europeiske fotballforbundet (Uefa) misbrukte sin dominerende stilling og hindret fri konkurranse da Superligaen ble opprettet.
Kriminalitet og rettsvesen: Saken som onsdag ble avgjort, ble sendt videre i det spanske rettssystemet etter at Uefa anket avgjørelsen som kom for ett år siden.
Saken er basert på en avgjørelse i EU-domstolen i Luxembourg i 2023. Der ble det konkludert med at Uefa og Fifa brøt EUs konkurranselovgivning da de blokkerte superligaplanene.
Real Madrid er blant klubbene som har jobbet for en etablering av en Superliga i Europa. Uefa og Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) har i mange år jobbet mot det samme.
Onsdag ble Uefas anke avvist. Også Det spanske fotballforbundet (RFEF) og La Liga var med.
«Real Madrid er glade for at domstolen i Madrid har avvist anken fra Uefa, RFEF og La Liga», skriver klubben i en uttalelse onsdag.
I 2021 varslet Uefa at alle klubber som sluttet seg til Superliga-planene, ville bli kastet ut av alle turneringer i Uefas system. Mange klubber som hadde meldt sin interesse i Superligaen, valgte i etterkant å hoppe av.
Real Madrid og Barcelona var klubbene som lengst uttrykte sin støtte til ligaen, men Barcelona har i det siste vært åpen for å igjen knytte bånd med Uefa.
– Vi må bygge broer mellom Superligaen og Uefa, sa Barcelonas president Joan Laporta tidligere i oktober.
Danmarks kulturminister Jakob Engel-Schmidt kalte erklæringen en oppfordring om å droppe planene om en superliga i fotball.
Alle EU-landene unntatt Belgia og Spania er på listen over dem som har undertegnet erklæringen. Likevel uttalte A22-gründer Anas Laghrari at de hadde nok klubber til å starte opp ligaen bare noen dager før erklæringen ble vedtatt.
Klubben skriver videre at den nå vil søke kompensasjon for tapte inntekter og andre «skader».
I februar i fjor ble det kjent at 25 av de 27 EU-medlemslandene har undertegnet en erklæring til forsvar for den europeiske idrettsmodellen.
(©NTB)

