Presidentkandidat i Colombia gjennomgikk vellykket operasjon etter å ha blitt skutt
Presidentkandidaten som ble skutt under et arrangement i Colombia, har vært gjennom en vellykket første operasjon etter å ha blitt fraktet til sykehus i kritisk tilstand.
Politikk: Miguel Uribe kom seg gjennom det første kirurgiske inngrepet, heter det fra Bogotás ordfører Carlos Fernando Galon. Uribe er nå i den kritiske fasen av rekonvalesens, ifølge Galon.
En 15-år gammel gutt ble pågrepet på stedet med et skytevåpen etter at Uribe ble skutt i Bogotá lørdag.
Uribe er folkevalgt i Colombias nasjonalforsamling og er presidentkandidat for høyrepartiet Centro Democraticos.
Ambulansepersonell opplyser at 39-åringen ble truffet av tre skudd, to av dem i hodet.
– Miguel kjemper for sitt liv, skrev Uribes kone, María Claudia Tarazona, på X etter skytingen. Der oppfordret hun alle colombianere til å be for ham.
Uribe er svært kritisk til nåværende president Gustavo Petros reformer. I en uttalelse fra Petros regjering fordømmer de angrepet.
– Denne voldshandlingen er ikke bare et angrep mot Uribe, men også mot demokratiet, ytringsfriheten og den legitime utøvelsen av politikk i Colombia, heter det i uttalelsen.
Også USA fordømmer angrepet, skriver utenriksminister Marco Rubio på X. Der oppfordret han også president Petro til å dempe tonen i den politiske debatten.
– Dette er en direkte trussel mot demokratiet og resultatet av den voldelige venstreorienterte retorikken som kommer fra de høyeste nivåene i den colombianske regjeringen, skriver Rubio.
(©NTB)