reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Lauren Sanchez, Katy Perry og Gayle King skal til verdensrommet mandag. Foto: Jordan Strauss / Invision / AP / NTB

Popstjerne Katy Perry og fem andre kvinner på vei til verdensrommet

Popstjernen Katy Perry og fem andre kvinner er på vei til verdensrommet i en av Amazon-eier Jeff Bezos' raketter. Romferden er den første uten menn om bord siden 1960-tallet.

Av NTB | 14.04.2025 15:42:48

Vitenskap og teknologi: «Firework» og «California Gurls»-sangeren skal sendes mer enn 100 kilometer over jordens overflate i et fartøy fra Blue Origin, romselskapet Bezos eier.

Raketten med romfartøyet er ventet å skytes opp rundt klokken 15.30 mandag norsk tid. Det helautomatiserte fartøyet skal stige vertikalt forbi Karman-linjen -verdensrommets grense – før kapselen med besetningen skal løsne og falle tilbake til jorden bremset av fallskjermer og en retrorakett. Romferden er ventet å ta rundt ti minutter.

I tillegg til Perry skal også TV-personligheten Gayle King, filmprodusenten Kerianne Flynn, tidligere Nasa-forsker Aisha Bowe og Amanda Nguyen, grunnlegger av en organisasjon som kjemper mot seksuell vold, og Bezos’ forlovede Lauren Sanchez være med på turen.

Romferden er den første uten menn om bord siden soloferden til sovjetiske Valentina Teresjkova i 1963.

Blue Origin har tidligere fraktet 52 turister til verdensrommet. Et av målene med kjendisturer som denne er å få folk interessert i Blue Origin, som konkurrer mot flere andre selskaper innen romturisme.

(©NTB)

Flere nyheter: