reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Politidirektør Håkon Skulstad skal møte direktørene i flere andre direktorater for å samarbeide tettere mot ungdomskriminalitet. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Politiet vil ha tettere samarbeid mot ungdomskriminalitet

Politidirektøren kaller det en urovekkende utvikling med barn som er involvert i kriminalitet. Nå skal politiet samarbeide bedre med omsorgssektoren.

Av NTB | 26.09.2025 09:37:45

samfunn: – Politiet ser en urovekkende utvikling der stadig yngre barn er involvert i kriminelle handlinger som grov vold, sier politidirektør Håkon Skulstad i en pressemelding.

Nå tar politidirektoratet initiativ til et bedre samarbeid med Bufdir, Helsedirektoratet og Utdanningsdirektoratet – i første om gang gjennom et møte som skal holdes i oktober.

– Vi skal diskutere hvordan vi skal sammen kan skape mer motstandsdyktige barn og unge. Med det mener jeg at vi må jobbe langs flere akser for å fange opp barna der de er. I skolen, i helsevesenet og barnevernet, sier Skulstad.

Han trekker fram de unge som var involvert i hendelsen med granater i Oslo tidligere i uken, og sier kriminalitet som handelsvare er et globalt fenomen som også gjør lokale utslag.

(©NTB)

Flere nyheter: