Menu
En god del av lønnsoppgjøret for 2024 ble ikke utbetalt på grunn av streik og forsinkede forhandlinger. Dermed gikk politiet inn i 2025 med mye penger på bok. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Politiet brukte ikke opp pengene sine i fjor

Politiet sitter igjen med rundt 1,1 milliarder av 28 milliarder kroner etter fjoråret. Mesteparten av pengene vil gå med til forsinkede utbetalinger fra mai.

Av NTB | 12.05.2025 15:03:30

Kriminalitet og rettsvesen: Hovedårsaken til at politiet gikk 1,1, milliarder kroner i pluss, er at lønnsoppgjøret for 2024 ikke ble utbetalt som følge av streik og forsinkede forhandlinger, skriver Politiforum.

424 millioner kroner er forsinkede lønnskompensasjoner, mens ytterligere 324 millioner kroner er felles nasjonale midler satt av til blant annet investeringer og anskaffelser som trolig utbetales i år. I tillegg er det øremerkede midler til blant annet håndtering av ankomstregistrering i forbindelse med krigen i Ukraina og internasjonale forpliktelser.

Styringsavdelingen i Politidirektoratet (POD) fordeler midler til politidistriktene, som står med 181 millioner i pluss. Avdelingsdirektør Roger Bjerke sier i en epost til Politiforum at midlene blant annet kan gå til endelig avregning for pensjonspremien til politiet, som først foreligger i mai.

(©NTB)

Flere nyheter: