Menu
Fra polske grenseområder kommer rapporter som bekrefter at USA har satt Ukraina-hjelp på pause, ifølge statsminister Donald Tusk. Bildet av Tusk ble tatt da han besøkte Norge i januar. Foto: Javad Parsa / NTB

Polens statsminister om USAs stans i støtte til Ukraina: – Ingen grunn til å tro at det bare er ord

Den polske statsministeren Donald Tusk sier han får rapporter som bekrefter at USA har satt militær støtte til Ukraina på pause.

Av NTB | 04.03.2025 13:11:54

– Vi har ingen grunn til å tro at dette bare er ord, sa Tusk til pressefolk tirsdag.

Han sa at det kommer rapporter fra polske grenseområder og logistikk-huber som bekrefter opplysningene fra USA. Amerikansk militær støtte pleier å bli fraktet gjennom Polen til Ukraina.

– Situasjonen er alvorlig, la han til.

En rekke amerikanske medier har sitert kilder i USAs regjering som sier den militære hjelpen til Ukraina er satt på pause. Ifølge Polens utenriksdepartement er USAs beslutning tatt uten at allierte land er blitt konsultert eller informert.

I helgen deltok Tusk på Ukraina-toppmøtet i London. Her sa han at Europa og USA må tale med én stemme og sende et klart budskap til Vladimir Putin om at Vesten ikke vil «kapitulere i møte med hans utpressing og aggresjon».