Menu
PKK-geriljaens leder Abdullah Öcalan, som har sittet fengslet i Tyrkia siden 1999, har lovet rask avvæpning av geriljaen. Foto: AP / NTB

PKK-geriljaen i Tyrkia har begynt avvæpningen – brente våpen under seremoni i Nord-Irak

30 soldater i den kurdiske PKK-geriljaen la fredag ned våpnene under en seremoni i Nord-Irak, for deretter å sette fyr på dem.

Av NTB | 11.07.2025 11:04:32

Krig og konflikter: Det kurdiske arbeiderpartiet (PKK) opplyste i mai at de avsluttet sin flere tiår lange kamp for kurdisk selvstyre sørøst i Tyrkia.

Ifølge geriljaens leder Abdullah Öcalan, som sitter fengslet i Tyrkia, skal avvæpningen skje raskt.

– Detaljene for avvæpningen skal fastsettes og iverksettes raskt. Etableringen av en avvæpningsmekanisme skal fremme prosessen, sa han i en videomelding torsdag, den første siden han ble fengslet for 26 år siden.

– Jeg tror på politikkens makt og sosial fred, ikke på våpen. Og jeg oppfordrer dere til å sette dette prinsippet ut i livet, sa PKK-lederen.

Fredag ble det holdt en symbolsk seremoni i Sulaymaniya i kurdiskstyrte Nord-Irak der en gruppe PKK-soldatene la ned våpnene.

– 30 PKK-soldater, fire av dem kommandanter, brente våpnene sine, opplyser en AFP-journalist som var til stede under seremonien.

Konflikten mellom PKK-geriljaen og tyrkiske myndigheter har krevd minst 40.000 liv.

Flere nyheter: