Menu
Oljefondet stemmer for gjenvalg av styret i et israelsk selskap som leverer kameraer til droner som blant annet brukes i Gaza-krigen. Arkivfoto: Leo Correa / AP / NTB

Oljefondet stemmer for gjenvalg av styret i kontroversielt israelsk selskap

Oljefondet planlegger å stemme for gjenvalg av styret i et israelsk selskap som leverer dronekameraer til det israelske militæret.

Av NTB | 11.08.2025 15:24:33

Økonomi og næringsliv: Torsdag er det generalforsamling i det israelske selskapet Next Vision Stabilized Systems. Der planlegger oljefondet å stemme for gjenvalg av hele styret, viser fondets oversikt.

Kommunikasjonssjef Line Aaltvedt i oljefondet bekrefter overfor NTB at fondet kommer til å stemme som planlagt under generalforsamlingen på torsdag. Hun vil ikke utdype hvorfor fondet velger å stemme for gjenvalg av styret.

– Vi er i gang med en grundig gjennomgang av fondets investeringer i israelske selskaper og arbeidet med ansvarlig forvaltning. Vi kommer tilbake med en oppdatering denne uken. Vi har ingen ytterligere kommentarer nå, sier Aaltvedt.

Ved nyttår hadde oljefondet investert 184 millioner kroner og eier 1,2 prosent av selskapet.

– Krigen i Gaza har helt klart økt etterspørselen, sa han, og la til:

– Kriger hjelper oss med å selge flere kameraer. Det er uheldig, men sant, fordi det er et reelt behov.

Ifølge den samme avisen bidrar også krigen i Ukraina til økte inntekter for selskapet.

Det er foreløpig ikke kjent om oljefondet investerte i selskapet før eller etter at krigen brøt ut 7. oktober. Fra 2023 til 2024 ble oljefondets investering redusert noe fra 190 millioner kroner til 184 millioner.

Tirsdag legger oljefondet fram sin halvårsrapport og kommer med nyheter om investeringene i Israel.

Grunnlegger og styreleder Chen Golan bekreftet i et intervju med den israelske finansavisen Ctech i desember 2023 at krigen har vært med å øke selskapets inntekter, skriver E24.

Både Golan og flere av de andre styremedlemmene har solgt deler av sine aksjer i selskapet og tjent flere hundre millioner kroner etter at aksjen har steget kraftig i det siste. Så langt i år er aksjen opp 116 prosent, og verdien er mangedoblet siden krigens utbrudd i 2023.

(©NTB)

Flere nyheter: