Menu
Vindmøller i Øresund mellom København og Malmö, med Øresundbrua i bakgrunnen. Ifølge rapporten er Danmark det landet som har høyest andel vindkraft. Foto: Paul Kleiven / NTB

Ny vindkraft-rekord i Europa i fjor

I fjor kom hver femte europeiske kilowattime fra vindkraft, ifølge en rapport fra den europeiske vindkraftforeningen WindEurope.

Av NTB | 07.03.2025 05:12:24

Økonomi og næringsliv: Den samlede produksjonen var på 475 terawattimer (TWh). Det tilsvarer tre ganger samlet norsk kraftproduksjon, inkludert all vannkraft, skriver Fornybar Norge i en pressemelding.

– Daglig bygges det ut mer fornybar energi i Europa for å erstatte russisk gass og sikre lavere kraftpriser for industri og innbyggere. Vindkraft er en betydelig bidragsyter i dette bildet, sier Åslaug Haga, leder i Fornybar Norge.

Ifølge rapporten er Danmark det landet som har høyest andel vindkraft i kraftmiksen, med 56 prosent. Deretter følger Irland (33 prosent), Sverige (31 prosent), Tyskland (30 prosent) og Storbritannia (30 prosent). Den norske andelen er på rundt 9 prosent.

Den europeiske dagsrekorden for vindkraftproduksjon ble satt 24. november i fjor. Da ble det produsert 3 TWh, eller nok strøm for én dag til 6,8 millioner husholdninger.

(©NTB)

Flere nyheter: