Menu
Skogbrannen truer bebyggelse og en motorvei nær Çanakkale i Nordvest-Tyrkia. Foto: AP / NTB.

Ny hetebølge rammer Europa – flere døde i Italia og Spania

Ekstremvarmen herjer i deler av Europa, med temperaturer opp mot 44 grader. To dødsfall i Italia og Spania understreker farene varmen skaper.

Av NTB | 12.08.2025 11:34:32

Ulykker og naturkatastrofer: Flere hundre mennesker er evakuert fra området Tres Cantos nær Madrid, i Spania. Der har den kraftige vinden fått det avisen El País beskriver som «helvetesbranner» til å bre seg raskt.

En mann som ble alvorlig brannskadet, har omkommet.

Gunstigere værforhold forhold tirsdag gjør slukningsarbeidet lettere, og brannmannskapene har fått kontroll på flammene, melder spanske medier. Brannen rammet et område på over 10 kvadratkilometer.

Sør-Frankrike opplever ekstrem varme. Mandag ble det målt 42,5 grader i Sauternes, og det er ny august-rekord der.

Brannene har også rammet Portugal og flere av Balkan-landene.

Det er temperaturer rundt 40 grader mange steder på Balkan. Flere titalls hjem er evakuert i Albania, Montenegro og Kroatia på grunn av branner.

Forskere sier at varmere og tørrere somre i Middelhavsregionen øker risikoen for skogbranner betydelig. Når branner først oppstår, kan tørr vegetasjon og sterk vind føre til at de sprer seg raskt.

I Storbritannia kan temperaturer overstige 35 grader i enkelte områder. Det er utstedt oransje varsel om helsefare på grunn av ekstrem varme for London, Øst-Midlands, Vest-Midlands, Øst-England og Sørøst-England. Dette er den fjerde hetebølgen i landet denne sommeren.

Et ambulansehelikopter fløy gutten til Gemelli-sykehuset i Roma, men livet sto ikke til å redde. Barnet døde av alvorlig hjerneskade etter heteslag, opplyser sykehuset til ANSA.

Innenlands produksjon økte med over 92 prosent i fjor til nesten 317.000 enheter, opplyser det tyske statistikkbyrået.

Importen har også steget markant, med Italia som største leverandør. Tyskland, som historisk sett ikke har vært storforbruker av klimaanlegg, opplever nå hyppigere og mer intense hetebølger.

I Tyrkia kjemper 700 personer mot flammene i Çanakkale-provinsen. Hellas er også rammet av ekstrem hete, noe som øker faren for nye branner i landet.

I Italia forsvant en fireårig gutt mens familien ferierte i Olmedo på Sardinia. Han klatret inn i familiens bil parkert i solen, og han ble funnet livløs av foreldrene.

Mens Sør-Europa brenner, melder Tyskland om kraftig økning i produksjon og import av klimaanlegg.

(©NTB)

Flere nyheter: