Ny beregning: 90 prosent sjanse for norsk direktebillett til VM – langt foran Tyskland
Norge er blant nasjonene som har aller størst sjanse for å gå rett til neste års VM, ifølge tallknuserne i Football Meets Data.
Sport: Det viser en ny beregning statistikkselskapet har gjort etter Norges 11-1-seier over Moldova.
I juni ble sannsynligheten for norsk gruppeseier i kvalifiseringen oppjustert til 77 prosent. Da hadde Norge akkurat lekt seg til 3-0 over Italia.
Ståle Solbakkens landslag står med full pott og en knallsterk målforskjell etter fem kamper. Med 16 plussmål mer enn Italia ligger alt til rette for at borteoppgjøret i Milano 16. november ikke får noe å si for Norge.
Betingelsen er at det blir hjemmeseier over både Israel (11/10) og Estland (13/11). Norge har ikke vært i et fotballmesterskap for menn siden EM i 2000.
Disse har i øyeblikket størst sjanse til å bli direktekvalifisert til VM:
* 99,7 prosent: Portugal
* 99 prosent: Spania og Østerrike
* 97 prosent: England og Nederland
* 91 prosent: Kroatia
* 90 prosent: Norge
* 82 prosent: Belgia og Sveits
* 60 prosent: Danmark
* 51 prosent: Tyskland
Italia er blitt verdensmester fire ganger, men misset sluttspillet i både 2018 og 2022. Tyskland gikk før helgen på sitt første bortetap i en VM-kvalifisering noensinne (0-2 mot Slovakia) og må jobbe litt ekstra utover høsten.
(©NTB)