LIVESENTER
Menu
Nvidia styrker investeringene i OpenAI, og de to selskapene inngår samarbeid. Foto: Jeff Chiu / AP / NTB

Nvidia vil investere opptil 100 milliarder dollar i OpenAI

KI-giganten OpenAI og det ledende databrikkeselskapet Nvidia inngår et strategisk partnerskap, framgår det av en pressemelding fra Nvidia.

Av NTB | 22.09.2025 18:37:25

Økonomi og næringsliv: Samarbeidet innebærer at Nvidia investerer opptil 100 milliarder dollar i OpenAI og at OpenAI bruker Nvidia-systemer til å bygge og drive datasentre for kunstig intelligens (KI). Pengene blir investert i takt med at datakapasiteten økes.

En første gigawatt med datasenterkapasitet fra Nvidia skal være klar i andre halvdel 2026, heter det i pressemeldingen. Nvidias aksje gikk raskt opp etter kunngjøringen.

Målet med partnerskapet er opptrening og drift av OpenAIs modeller «på veien mot superintelligens». De to selskapenes toppsjefer sier i pressemeldingen at partnerskapet vil la dem drive utviklingen av kunstig intelligens framover og tjene allmennheten.

– Dette partnerskapet vil hjelpe OpenAI med vår misjon om å skape kunstig generell intelligens som er til gode for hele menneskeheten, skriver Nvidia.

OpenAI er best kjent for tekstroboten ChatGPT. Mer enn 700 millioner mennesker bruker selskapets tjener ukentlig, ifølge pressemeldingen.

(©NTB)

Flere nyheter: