reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
President Donald Trump (t.v.) og Saudi-Arabias kronprins Mohammed bin Salman på en næringskonferanse på Kennedy Center i Washington onsdag. Foto: Evan Vucci / AP / NTB

Nvidia sentralt i KI-samarbeid mellom USA og Saudi-Arabia

Eksport av avanserte databrikker fra Nvidia er ledd i et nytt KI-samarbeid mellom USA og Saudi-Arabia.

Av NTB | 20.11.2025 17:30:41

Vitenskap og teknologi: Partnerskapet ble lansert onsdag, da Saudi-Arabias mektige kronprins Mohammed bin Salman besøkte USA.

Amerikanske myndigheter godkjente eksport av opptil 35.000 avanserte KI-databrikker fra selskapet Nvidia til det saudiarabiske selskapet Humain.

Et eget partnerskap mellom Nvidia og Humain er også lansert, og det omfatter bygging av datasentre både i Saudi-Arabia og USA.

Eksporten av avanserte Nvidia-brikker er strengt regulert av amerikanske myndigheter for å unngå at de ender opp i Kina.

USA har også godkjent salg av kampflyet F-35 til Saudi-Arabia og inngått en avtale om kjernekraft med det saudiarabiske regimet. Landet har dessuten fått status som en viktig alliert av USA.

Det amerikanske næringsdepartementet opplyser at også det statlige selskapet G42 i De forente arabiske emirater får kjøpe opptil 35.000 avanserte brikker fra Nvidia.

(©NTB)

Flere nyheter: