NRK: Ski-VM går 37 millioner i minus
Ski-VM tilbyr å betale kreditorene 60 prosent av det de skylder etter mesterskapet i Granåsen. Regnskapet vil i så fall gå 37 millioner i minus.
Økonomi og næringsliv: Det kommer fram i et brev sendt til alle kreditorene onsdag, ifølge NRK.
Selskapet har de siste ukene jobbet hardt med å få oversikt over kreditorkravene etter ski-VM. De mener nå at de skylder 94 millioner kroner og at de har 57 millioner kroner på konto eller penger som er på vei inn, skriver NRK.
I forslaget som er presentert for kreditorene kommer det fram at de vil få dekket 59 prosent av det de har utestående.
– Kreditorene har vist stor sjenerøsitet og dugnadsånd i forhandlingene, sier ski-VMs advokat, Marius Gisvold til NRK.
Bedriftene har en uke på seg for å vurdere om de ønsker å godta løsningen eller ikke. Ifølge NRK trenger bare én kreditor å være uenig i forslaget for å risikere at ski-VM går konkurs.
Der ble det presentert at det er kommet inn krav på 134 millioner kroner til selskapet etter ski-VM. Flere av disse er omstridt. Selskapets administrasjon innstilte på at kravet som skal godkjennes, er 86 millioner kroner.
Løsningsforslaget skulle i utgangspunktet være klart 2. juli. Det ble senere varslet at det ville bli utsatt med noen dager.
Alle utestående krav som er på under 40.000 kroner vil bli dekket i sin helhet. Det vil bety at rundt halvparten av kreditorene får tilbake alt.
Tidligere i juni holdt ledelsen i ski-VM, med styreleder Åsne Havnelid i spissen, møte med kreditorene. Møtet fant sted hos et revisorfirma i Trondheim. Om lag 50 kreditorer var representert i salen, mens andre fulgte møtet digitalt.
(©NTB)