Connect with us

NTB

Norske universiteter: Uaktuelt med akademisk boikott av Israel og Palestina

Published

on

En kartlegging som Khrono har gjort, viser at 1275 studieplasser for grunnskolelærere står ledige ved 12 høyskoler og universiteter. Det tilsvarer over 40 prosent av studieplassene. Foto: Berit Roald / NTB

Flere norske universiteter sier det er uaktuelt å igangsette en akademisk boikott som følge av krigen i Midtøsten.

Krig og konflikter: Både Oslomet, Universitetet i Bergen, Universitetet i Sørøst-Norge og Universitetet i Oslo opprettholder alle samarbeidet med israelske og palestinske institusjoner, skriver Khrono.Oslomet har samarbeidspartnere både i Gaza og på Vestbredden i Palestina og i Israel. Rektor Christen Krogh sier det er viktig i krisetider å ivareta kontakten med fagmiljøer på tvers av landegrenser.
– Som universitet er vi opptatt av akademisk frihet, og å ha en kultur for åpenhet og toleranse, og fremme mangfold blant studenter og ansatte.
Rektor ved Universitetet i Bergen, Margareth Hagen, mener man ikke skal bruke akademisk boikott som virkemiddel.
– Min holdning er at hvis det skal iverksettes institusjonelle sanksjoner mot enkeltland, så må det være på grunnlag av norske myndigheters beslutninger, som tilfellet med Russland, skriver Hagen i en epost til Khrono.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige