Norsk Havvind må inn i konsortium: «Begynner å bli tynt i rekkene»
Norsk Havvind signaliserer at tiden er i ferd med å renne ut for å kunne delta i den pågående konkurransen om prosjektområder i Utsira Nord.
Havvind: Selskapet mangler kvalifikasjoner til å søke alene, og jakter nå en alliansepartner som samlet oppfyller kravene, skriver Energiwatch.
–Norsk Havvind kan ikke være med i Utsira Nord-konkurransen med mindre vi ender opp i et konsortium som i sum møter kvalifikasjonskravene. Vi har ikke kvalifikasjonene som må til for å delta alene, sier Thor Otto Lohne, styreleder og nest største eier i selskapet til avisa.
Flere store aktører har trukket seg
Samtidig har flere betydelige bolker gått ut av konkurransen om Utsira Nord. Konsortier som Blåvinge (Fred. Olsen Seawind og Hafslund), Shell–Eviny–Lyse og tidligere partnerskap ledet av Statkraft, Ocean Winds og Mainstream Renewable Power har trukket seg.
Dette skyldes hovedsakelig økonomisk risiko, usikkerhet rundt rammebetingelser og økende kostnader.
Senest nå nylig trakk også det svensk-norske Siravind-konsortiet, med RES og Zephyr, seg – etter nye kvalifikasjonskrav som ble lagt frem i mai 2025.
Ifølge kravene må aktørene blant annet ha minst 20 % eierskap i tidligere havvindprosjekter gjennom alle faser – noe Siravind foreløpig ikke oppfyller.
Kvalifikasjonskravene har strammet seg inn
De nye kvalifikasjonskravene som ble publisert i mai krever blant annet dokumentasjon på finansiell soliditet, erfaring, prosjektmodenhet, HSE, bærekraft og integritet.
Den skarpeste innskjerpingen gjelder erfaring, hvor eierskap gjennom hele prosjektløpet er en forutsetning, ifølge regjeringen.
Analytikere spår at kun noen få konsortier har kapasiteten til å stå løpet ut. En av dem er ennå ubestemt, men kun tre konsortier vurderes til å ha en klar fordel i prekvalifiseringsfasen.
Utsira Nord-konkurransen: status og tidsplan
Konkurransen ble utlyst 19. mai 2025, med søknadsfrist satt til 15. september. Det er tre prosjektområder – hvert med opp til 500 MW flytende havvind – som skal fordeles til de tre søkerne med best samlet score. Deretter vil én av disse vinne statsstøtte på opptil 35 milliarder kroner.
For å sikre en vellykket auksjon er det avgjørende at tilstrekkelig mange og kompetente aktører deltar. Myndighetene har lagt vekt på at utlysningen skal bidra til teknologiutvikling, kostnadsreduksjon og styrking av nasjonal leverandørindustri.
Norsk Havvind i kulissene
Ifølge den opprinnelige meldingen har Norsk Havvind ennå ikke inngått konsortium med partnere som kan dekke kvalifikasjonene. Flere store aktører har trukket seg, og selskapet opplever at det er stadig færre reelle muligheter igjen. “Begynner å bli tynt i rekkene,” lyder beskrivelsen.
Veien videre
Norsk Havvind må raskt etablere en allianse med selskaper som har relevant erfaring, finansiell tyngde og teknisk kompetanse dersom de skal sende inn en søknad. Fristen er allerede 15. september, og det spekuleres i at antallet aktuelle konsortier vil være begrenset.
Utsira Nord representerer en sentral satsing for Norge med mål om 30 GW havvind innen 2040. Som første utlysning i disse prosjektene, ligger mye av nøkkelen til sektorens videre utvikling i hvilke selskaper som faktisk leverer kvalifiserte søknader i høst.