Norge et skritt nærmere EUs helseunion: – En viktig dag
Fredag starter omsider forhandlingene mellom EU og Norge om norsk deltakelse i EUs helseunion.
Politikk: – Det er godt å være i gang. Dette blir en viktig avtale, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap).
Han kom fredag til Brussel for å delta på starten på forhandlingene.
– Det finnes ikke noe alternativ enn å knytte oss nærmere EU når det gjelder helseberedskap, slår han fast.
I Brussel ble Vestre møtt av EUs kommissær for kriseberedskap, Hadja Lahbib. Hun er enig i at det er viktig å få Norge med på laget.
– Norge er veldig aktiv. Og veldig utålmodig, sier Lahbib.
– Men helsetrusler har ingen respekt for landegrenser. Takk for at dere har evnen til å reagere raskt, legger hun til.
Også de to andre EØS-landene Island og Liechtenstein deltar i forhandlingene, som startet fredag klokken 15.
Hvor lang tid det vil ta å bli enige om detaljene i avtalen, er foreløpig uvisst.
Ifølge Vestre er Norges ambisjon å få være med i helseberedskapen på så like vilkår som mulig med EUs medlemsland.
Men like før årsskiftet ble det klart at Norge ikke får bli fullverdig medlem, men får en slags B-status der samarbeidet er begrenset til å omfatte medisinske mottiltak i helsekriser og vaksinesamarbeid.
Norge har i dag observatørstatus i HERA.
Folkehelseinstituttet (FHI) er en av partnerne i EHV.
– Det er viktig å ha med FHI og knytte Norge til forsknings- og utviklingsmiljøer i dette prosjektet. Det styrker vår tilknytning til fagmiljøene i EU og kan på sikt legge til rette for norsk næringsutvikling innen helse, sier Vestre.
EHVs ambisjon er å kraftig korte ned tiden det tar å utvikle nye vaksiner. Målet er at det kun skal ta fire måneder fra et nytt virus eller bakterie er oppdaget og DNA-sekvensert.
Omvendt kan Norge også tilby hjelp om en krise skulle oppstå i et EU-land.
Helt siden koronapandemien har Norge tryglet EU om å få bli med i EU-myndigheten for helseberedskap (HERA). Dette ligger utenfor EØS-avtalen.
Vestre uttalte i januar at han «ikke ville sove trygt om natten» før avtalen om helseberedskap er landet.
Torsdag ble et nytt europeisk vaksineinitiativ – European Vaccine Hub (EHV) – innviet i den italienske byen Sienna.
Vestre skal også diskutere samarbeidet om sivil kriseberedskap med Lahbib. Norge deltar i dag i EUs krisemekanisme. Det betyr at om en naturkatastrofe skulle skje i Norge, kan man be om bistand fra EU.
(©NTB)