Menu
Røde Kors oppfordrer folk til å følge med på skredvarsel før de legger ut på tur i påsken. Bildet er tatt under en øvelse i fjor. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Nok å gjøre for Røde Kors i påsken

Røde Kors har hatt hele 18 oppdrag så langt denne påsken. De oppfordrer til å sjekke vær og skredvarsler før man går på tur.

Av NTB | 13.04.2025 16:41:47

Ulykker og naturkatastrofer: Det har vært registrert frivillig innsats i 15 henteoppdrag og tre søksoppdrag så langt denne påsken. Det melder Røde Kors i en pressemelding palmesøndag.

– Innsatsen spenner fra søk og transport av en skadet turist på Finnmarksvidda til leteaksjon etter savnet person på Østlandet, så våre frivillige har vært i full sving både på barmark i mildvær og i kraftig snøvær, forteller landsrådsleder for Røde Kors Hjelpekorps, Jarle Bjørge Øverland i pressemeldingen.

Påsken i år har startet med betydelig snøskredfare i Lyngen i Troms, og moderat skredfare i store deler av Norge.

Øverland opplyser at de fleste skredulykker skjer når det er faregrad 2 og 3, slik varslingstjenesten varsom.no viser at det er over store deler av landet akkurat nå.

– Vi oppfordrer alle til å være bevisste på at skred både kan utløses naturlig og av at man beveger seg i skredterreng. Sjekk alltid vær og skredvarsler før du legger ut på tur, sier Øverland.

(©NTB)

Flere nyheter: