Nesten nok nynorsk på NRK
NRK oppfylte kravet om minst 25 prosent nynorsk på radio og TV i fjor, og var tettere på enn noen gang før på nett, med 23,2 prosent nynorsk der.
Kultur og underholdning: Dermed kom NRK i nynorskmål på to av de tre medieplattformene sine. Andelen på radio var 25,2 prosent og kravet oppfylt for første gang siden 2019. På TV var nynorsk-andelen 29,4 prosent, ifølge Allmennkringkastingsrapporten 2024 fra Medietilsynet.
– Språkoppdraget til NRK er viktig, og Medietilsynet har i flere tilsyn pekt på at NRK må styrke nynorskbruken i tilbudet sitt. Derfor er det bra at NRK har jobbet systematisk med dette, og at tiltakene nå virker, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet i en pressemelding.
Tilsynsrapporten viser ellers at NRK i det store og hele oppfylte allmennkringkastingsoppdraget i fjor. Dette inkluderer språkoppdraget om innhold på tegnspråk og nasjonale minoritetsspråk, i tillegg til innhold på norsk og samisk.
Siden 2023 er det i tillegg krav om at NRK spiller 40 prosent norsk musikk på i alt ti kanaler og fremmer musikk av samiske artister, komponister og tekstforfattere, samt talent fra nasjonale minoriteter.
(©NTB)