Connect with us

NTB

Nawaz Sharif slipper å bli fengslet når han kommer hjem til Pakistan

Published

on

Nawaz Sharif, som har vært Pakistans statsminister tre ganger, skal ikke pågripes når han vender hjem etter fire år i eksil, ifølge en rettskjennelse.

Kriminalitet og rettsvesen: Sharif dro til utlandet etter å ha blitt dømt til flere års fengsel for korrupsjon i 2018. Lørdag er det ventet at han kommer tilbake.

Ifølge Sharifs advokat innebærer kjennelsen at myndighetene ikke har lov til å pågripe Sharif før han skal møte i retten 24. oktober.

Det er ventet at Sharif kommer til å bli møtt av tusenvis av tilhengere når han ankommer Lahore. Målet hans skal være å enda en gang stille som statsministerkandidat når Pakistan velger ny nasjonalforsamling i januar.

Samtidig sitter hans fremste politiske motstander, eksstatsminister Imran Khan, i fengsel.

Annonse

Korrupsjonsdommen mot Sharif lød på sju års fengsel og bygde på avsløringer fra de såkalte Panama Papers. Han skal blant annet ha brukt offentlige penger til å kjøpe en luksusleilighet i London.

Eksiltilværelsen har han tilbrakt i De forente arabiske emirater.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige