Menu
Quincy Promes i aksjon i en nasjonsligakamp mot Tyskland i 2018. Foto: Michael Probst / AP / NTB

Narkodømt fotballprofil utlevert til Nederland – må trolig i fengsel i 7,5 år

Den nederlandske fotballrebellen Quincy Promes (33) er utlevert fra Dubai til hjemlandet, der han risikerer en langvarig fengselsstraff for narkotikasmugling.

Av NTB | 20.06.2025 15:23:59

Kriminalitet og rettsvesen: I alt er Promes dømt til 7,5 års fengsel i to ulike saker: Halvannet år for å ha knivstukket fetteren sin på en bursdagsfest i 2020 og seks år for å ha deltatt i import av 1,3 tonn kokain til Nederland samme år.

Promes har anket begge dommene og venter på en avgjørelse.

Nederlandske myndigheter har ønsket å få Promes utlevert fra Dubai, og nå rapporterer blant andre AP og De Telegraaf at de har lyktes med det.

AP får dette bekreftet fra påtalemyndigheten i Nederland.

Den tidligere landslagsspilleren har vært i Dubai siden han – på forespørsel fra nederlandsk myndigheter – ble pågrepet der i mars i fjor. Han fikk spille for fotballklubben Dubai United forrige sesong mot en lovnad om at han ikke skulle forlate landet.

Promes slo igjennom i Twente og spilte senere for Spartak Moskva, Sevilla og Ajax før kokainsaken fikk fotballkarrieren hans til å spore av.

Han spilte igjen for Moskva-klubben fra 2021 til 2024 og deretter én sesong for Dubai United.

Kantspilleren fikk i alt 50 landskamper for Nederland i årene 2014 til 2021 og scoret sju mål.

(©NTB)

Flere nyheter: