Nærbø sjokkerte Kolstad i første sluttspillsemifinale: – Gildt å vise at vi mener alvor
Nærbø sto for en sjokkseier da Kolstad ble slått 38-32 på bortebane i første semifinale i håndballsluttspillet. Tirsdag kan laget sikre finaleplass i egen hall.
Sport: John Thue førte an i et Nærbø-angrep som boltret seg mot et svært tafatt hjemmeforsvar. Han scoret på alle sine åtte avslutninger.
– Vi er i en god stim nå. Det er gildt å vise at vi mener alvor i en så stor kamp, sa Thue til TV 2.
– Det var intensitet fra oppvarming til kampslutt. En vanvittig kamp med mye fart og spenning, og en gøy kamp å spille, sa 17-årige Vetle Mellemstrand Bore til kanalen etter å ha scoret fire ganger på fem forsøk.
Mens Kolstad fikk lite hjelp fra keeperne, leverte Halvor-Elias Nærland og ikke minst Joachim Søholm Christensen viktige redninger for Nærbø.
Kolstad ledet ikke en eneste gang i kampen og hadde uavgjort siste gang på 3-3.
Veien til mesterligadeltakelse går gjennom sluttspillet, og Kolstad er nå i alvorlig trøbbel med tanke på et nytt CL-eventyr.
– En ræva kamp av oss. De traff på absolutt alt, men heldigvis er det ikke målforskjell i sluttspillet. To seire, så er vi videre, sa Vetle Eck Aga til TV 2.
– Vi mangler det siste lille på alt, og da blir det ganske brutalt mye å ta tak i. Vi blør litt overalt og må begynne å plastre det opp, sa Kolstad-trener Stian Gomo til TV 2 i pausen og mente at 19 baklengsmål på en omgang er «skrekkelig mye».
Det var ikke noe plaster å se i de første minuttene av 2. omgang. Ved hjelp av Kolstad-utvisninger gjenopprettet Nærbø fem måls ledelse på 18-23 før det var spilt tre minutter av omgangen.
Kolstad var to mål bak på 31-33 fem minutter før slutt, men så raknet laget. Da troen forsvant, rykket gjestene til en overlegen seier.
Det skilte 19 poeng mellom lagene i eliteserien, der Kolstad ble nummer to poenget bak Elverum. Nærbø slo høyere rangerte Bergen i kvartfinalen.
Torsdag spiller seriemester Elverum første semifinale mot ØIF Arendal. Returkampene spilles 29. og 30. april, evt. 3. kamp i utgangspunktet 3. mai.
Nærbø tok kommandoen umiddelbart i Kolstad Arena og ledet 3-6 etter åtte minutter. Ledelsen økte til fire mål på 6-10, og Nærbø ledet med fem på 9-14 før Kolstad spiste seg innpå. Nærmere enn ett mål kom ikke hjemmelaget, og ved pause sto det 17-19.
Ti minutter før slutt ledet Nærbø fortsatt med fire måls margin, selv om Thue måtte sette seg noen minutter etter å ha fått en smell. Simen Lyses skudd- og pasningsarm holdt nesten alene Kolstad inne i kampen. Han endte med åtte mål og ti assist.
(©NTB)