Nær 1 million evakuert på Filippinene – ny tyfon har allerede krevd liv
Tyfonen Fung-wong er oppgradert til en supertyfon på vei til Filippene, der nærmere en million mennesker har forlatt hjemmet sitt i forkant av uværet.
Ulykker og naturkatastrofer: Det er ventet at tyfonen når land i løpet av søndagen, og varselflaggene er heist i store deler av landet. Sørøst på Luzon er farenivået det høyeste, mens farevarselet for hovedstaden Manila er på 3 av 5.
Rundt 300 fly er innstilt, og strømmen er kuttet i deler av landets østlige provinser. Ødeleggelsene – og dødsfallene – har allerede begynt. Søndag ble en 64 år gammel kvinne funnet død i ruinene av ødelagte bygninger. Hun var i ferd med å evakuere sammen med familien sin da hun plutselig dro tilbake til huset sitt, skriver AFP.
– Vi ber igjen folk forberede seg, følge anvisninger og iverksette forebyggende tiltak, sier nestlederen i sivilforsvaret, Rafaelito Alejandro.
– Vi ber alle om å samarbeide og bevare roen. Vi har prosedyrer å følge, og dette er av hensyn til sikkerheten vår.
Tyfonen er ventet å bringe med seg store nedbørsmengder, kraftige vinder og stormflo. Tidlig søndag var vindhastigheten i supertyfonen 51 meter per sekund, med vindkast opp mot 64 meter per sekund. Til sammenligning går grensen for orkan ved 32,6 meter per sekund på Beaufort-skalaen som brukes her hjemme.
Fung-wong beveger seg mot vest-nordvest med en hastighet på rundt 25 kilometer i timen, og det er ventet at den når den nordlige provinsen Aurora sent søndag eller tidlig mandag, opplyser landets værtjeneste.
En av de kraftigste stormene som noen gang har rammet landet var supertyfonen Haiyan i 2013. Den gangen døde over 6300 mennesker.
Nesten 1 million har forlatt hjemmet sitt før stormen. Fung-wong, lokalt kjent som Uwan, kan berøre så mange som 8,4 millioner mennesker, inkludert 5,7 millioner som bor i kystsamfunn, ifølge tall fra myndighetene.
Det er bare gått noen dager siden den forrige tyfonen Kalmaegi herjet på Filippinene. Den kostet over 200 mennesker livet og førte til store ødeleggelser før den fortsatte ut over Sør-Kinahavet og traff land igjen i Vietnam. Filippinene opplever i snitt rundt 20 sykloner i året.
(©NTB)





