LIVESENTER
Menu
Nå kan butikker risikere bøter for å nekte å ta imot kontanter. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Av NTB | 01.05.2025 07:13:01

Økonomi og næringsliv: – Å kunne betale med kontanter gir trygghet og tilgjengelighet for de som ikke har eller er komfortable med digitale betalingsløsninger. Det er dessuten også en viktig del av samfunnsberedskapen, sier barne- og familieminister Lene Vågslid.

Regjeringen innførte den nye finansavtaleloven i oktober i fjor.

Den slår fast at butikker og andre utsalgssteder ikke kan nekte deg å betale med kontanter.

– Forskriften beskriver hvordan gebyret skal beregnes, og setter en øvre grense for gebyrene på inntil fire prosent av den næringsdrivendes årsomsetning eller inntil 25 millioner kroner, opplyser Barne- og familiedepartementet i en pressemelding.

Det er Forbrukertilsynet som overvåker at reglene om kontanter følges.

De har laget en veiledning som forklarer når og hvordan næringsdrivende plikter å ta imot kontanter.

Tidligere justisminister Emilie Enger Mehl (Sp), satt i regjering da den nye loven kom, og forklarer det slik:

– Kontanter er grunnleggende beredskap, og derfor strammet jeg inn lovverket som justisminister. Strømbruddet i Sør-Europa har vist det med all tydelighet, da det ble umulig å betale med kort eller mobil, sier hun.

Men først nå er forskriften som innfører bøter for brudd på loven klar.

Senterpartiet har vært blant pådriverne for å lovfeste retten til å bruke kontanter.

(©NTB)

Flere nyheter: