Musk vippet av tronen – ikke lenger verdens rikeste mann
Oracle-sjef Larry Ellison tjente rundt 100 milliarder dollar på at selskapets aksjer skjøt i været onsdag. Dermed er han verdens rikeste mann, anslår Bloomberg.
Økonomi og næringsliv: 81-åringen passerer Tesla-toppen Elon Musk på en Bloomberg-indeks, mens en Forbes-indeks fortsatt har Musk på topp og Ellison på andreplass.
Grunnen til at de to finansmediene kommer fram til ulike førsteplasser er ganske enkelt metodeforskjeller i utregningen av de to forretningsmennenes enorme eiendeler. Forbes anslår Musks velstand til drøyt 440 milliarder dollar – drøyt 4370 milliarder kroner – mens Ellison nå ligger på 395 milliarder.
Bakgrunnen er at Oracle onsdag la fram tall som spår enorm omsetningsvekst for selskapet, som har sikret seg flere gigantkontrakter for å levere sine skytjenester til KI-selskaper som OpenAI. Dermed skjøt aksjen i været, og Ellison eier drøyt 40 prosent av selskapet han grunnla i 197.
Det er imidlertid ingen grunn til å sammenligne de to teknologimogulene med Onkel Skrue og Gulbrand Gråstein, som i tegneserien er bitre rivaler. Ellison og Musk er nære venner og har samarbeidet tett gjennom flere tiår. Musk kan på sin side ende opp med å ta over tronen igjen hvis Teslas aksjonærer godkjenner en enorm lønnspakke i november.
(©NTB)