NTB
Stortinget vedtok kutt i drivstoffavgiftene – regjeringen overkjørt
Stortingsflertallet har vedtatt Høyres forslag om å fjerne veibruksavgiften på bensin og diesel midlertidig. Stortingsflertallet har vedtatt Høyres forslag om å fjerne veibruksavgiften på bensin og diesel midlertidig.

Stortingsflertallet har vedtatt Høyres forslag om å fjerne veibruksavgiften på bensin og diesel midlertidig.
Innenriks: Senterpartiet stemte sammen med de borgerlige partiene Høyre, Frp og KrF og sikret flertall for kuttet.
– Vi folkevalgte har som jobb å lytte, sa Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum da saken ble debattert.
Han viste til at folk opplever at «avgiftene er for høye, kostnadene blir for drøye».
Stortinget stemmer torsdag over 23 forslag knyttet til de høye bensin- og dieselavgiftene.
Ett av dem er fremmet av Høyre, og går ut på å fjerne veibruksavgiften på bensin og diesel midlertidig fra april til september.
Over 4 kroner literen
Det vil bety et kutt i pumpeprisen på 4,7 kroner per liter på bensin og 2,85 kroner på diesel inkludert moms.
Videre foreslo Senterpartiet å midlertidig kutte i CO2-avgiften for fiskeflåten, for skip i innenriks kvotepliktig sjøfart, for anleggsdiesel og autodiesel.
Dette sikret også de samme partiene støtte til.
De nye CO2-avgiftene for næringslivet er foreslått slik:
– fiske og fangst i nære og fjerne farvann: kr 0 per liter.
– innenriks kvotepliktig sjøfart: kr 0,90 per liter.
– autodiesel: kr 3,09 per liter.
– anleggsdiesel: kr 1,92 per liter.
– innenriks sjøfart: kr 3,17 per liter.
– 270 kroner per tank
Senterpartiet skriver i en pressemelding at de har beregnet seg fram til at forslagene de fikk flertall for utgjør et samlet avgiftskutt på 270 kroner per tank. Regnestykket er gitt at det er lik markedspris og at tanken er på 60 liter.
– Jeg er også glad for at avgiftene på vanlig diesel nå reduseres med 4,51 kr/liter – like mye som på bensin, sier Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum.
Stoltenberg advarte
Finansminister Jens Stoltenberg advarte mot Høyres forslag fra talerstolen i Stortinget. Han pekte på at forslaget ikke er finansiert i statsbudsjettet og vil øke oljepengebruken.
– Høyres forslag vil koste 3,3 milliarder kroner, og det forutsetter at avgiften økes igjen den 1. september. Varer det ut året koster det 8 milliarder kroner, framholdt Stoltenberg.
Han advarte også mot flere av forslagene fra Senterpartiet, om kutt i avgifter for næringslivet.
– Det ligger ytterligere forslag som ser ut til å få flertall med store økonomiske konsekvenser. Heller ikke disse kuttene er finansiert, og har en kostnad på 8 milliarder kroner på årsbasis, sa Stoltenberg.
Selv om Ap er imot disse forslagene lover Stoltenberg at regjeringen vil følge opp eventuelle vedtaket fra Stortinget.
– Vi vil følge opp Stortingets vedtak. Samtidig vil vi forsikre oss at dette gjøres på en forsvarlig måte og ikke i strid med andre bestemmelser og vedtak Stortinget har fattet. Vi vil komme tilbake til Stortinget for å sikre ansvarlig gjennomføring av forslagene, sier Stoltenberg.
– Midlertidig
Høyre-leder Ine Eriksen Søreide viste i debatten til at bensinprisene enkelte steder har vært oppe i 30 kroner literen.
Hun understreket at det er et midlertidig kutt.
– Nå forventer vi at regjeringen følger opp vedtaket raskt sånn at folk og bedrifter får redusert pumpeprisen allerede neste uke, sa Søreide.
Frps Hans Andreas Limi viste til at Norge både har høy inflasjon og ett av de høyeste rentenivåene i Europa.
– Det er ikke trygg økonomisk styring og ikke forholde seg til folk og bedrifter og deres utfordringer i hverdagen, sa han.
Frp stilte seg også bak Høyres kuttforslag, men ønsket også at det skulle vare hele året ut.
Vil ha flere tiltak
Rødt stemte mot Høyres forslag til fordel for sitt eget, men er fornøyde med at det ble flertall for noe.
Mímir Kristjánsson sier i en skriftlig uttalelse til NTB at Rødt nå vil sette seg sammen med Ap, SV, Sp og MDG for å diskutere ytterligere tiltak.
– Denne krisen har så vidt startet, og har ikke blitt løst i dag. Folk rammes knallhardt av de skyhøye prisene, både på bensin og diesel, men også på mat og strøm, sier Rødt-politikeren.
Mange diesel- og bensinbiler
Selv om elbilandelen i Norge har økt kraftig de siste årene, er det fortsatt klart flest personbiler som går på fossilt drivstoff.
Ved utgangen av 2025 var det registrert 676.000 personbiler som går på bensin, 943.000 personbiler som går på diesel og 945.000 personbiler som går på elektrisitet, ifølge Statistisk sentralbyrå.
Dermed går fortsatt 63 prosent av den norske personbilparken på fossilt drivstoff.

