Lokalt
Millionstøtte til friluftsliv i vindkraftkommuner

Kommuner på Haugalandet og i Sunnhordland får millioner i statlig støtte til natur- og friluftslivstiltak i områder som er berørt av landbasert vindkraft. Totalt deler staten ut rundt 35 millioner kroner til 70 tiltak i 38 kommuner over hele landet.
Vindkraft: Ordningen ble opprettet i 2024 og forvaltes av Miljødirektoratet. Målet er å styrke naturmangfold og gjøre det lettere å drive friluftsliv i områder som er påvirket av vindkraftutbygging.
– Vi ønsker at de som er berørt av vindkraft skal få noe tilbake. Gjennom denne ordningen bidrar vi til å ta vare på naturen, samtidig som vi legger til rette for friluftsliv, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
På Haugalandet går den største tildelingen til Haugesund. Kommunen får tre millioner kroner til etablering av steintrapp og rydding av sti til Vardafjellet. I tillegg får kommunen én million kroner til å utbedre og opparbeide turvegen over Gardsøy på Vibrandsøy.
I Tysvær får Friluftsrådet Vest støtte til etablering av belysning i Dragavika friluftslivsområde.
Også Fitjar i Sunnhordland får midler gjennom ordningen. Her går pengene blant annet til utvidelse av parkeringsplassen ved dagsturhytta Tveitaslottet og til videre arbeid med kyststien i Fitjar sentrum.
Miljødirektoratet mottok i år 107 søknader med en samlet søknadssum på rundt 97 millioner kroner. Etter prioritering ble det gitt tilsagn på rundt 25 millioner kroner i 2026 og nær 10 millioner kroner i 2027.
Tiltakene som får støtte omfatter blant annet turstier, parkeringsplasser, naturrestaurering og andre tiltak som skal gjøre friluftsområder mer tilgjengelige.
| Kommune | Tiltak | Støtte 2026 | Støtte 2027 |
|---|---|---|---|
| Haugesund | Steintrapp og rydding av sti til Vardafjellet | 3 000 000 kr | – |
| Haugesund | Turveg over Gardsøy på Vibrandsøy | 1 000 000 kr | – |
| Tysvær | Lys i Dragavika friluftslivsområde | 300 000 kr | – |
| Fitjar | Utvidelse av parkering ved dagsturhytta Tveitaslottet | 400 000 kr | – |
| Fitjar | Utbedring av kyststi i Fitjar sentrum | 700 000 kr | 300 000 kr |
Fakta om tilskuddsordningen
- Tilskuddsordningen ble etablert i 2024 for å fremme natur og bedre mulighetene for friluftsliv i kommuner berørt av landbaserte vindkraftverk. Ordningen skal bidra til at natur blir reetablert eller får bedre betingelser, og at friluftslivsmulighetene bedres i disse kommunene.
- Både kommuner og frivillige organisasjoner kan søke om tilskudd.
- Innenfor natur kan det blant annet søkes om midler til vedlikehold, skjøtsel og restaurering av naturtyper og tiltak for enkeltarter.
- Innenfor friluftsliv kan det blant annet søkes om midler til omlegging, etablering, utbedring og merking/skilting av stier, sanitæranlegg, adkomstsoner, gapahuker og ulike mindre friluftslivstiltak.

