Milliarder av passord skal være lekket: – Uten sidestykke
Forskere ved cybersikkerhetsselskapet Cybernews sier at milliarder av påloggingsopplysninger har blitt lekket og samlet i datasett på nettet.
Av NTB | 20.06.2025 20:04:22
Vitenskap og teknologi: I alt skal hele 16 milliarder passord være på avveie, ifølge selskapet. Omtrent dobbelt så mange passord som det finnes mennesker i verden.
Det betyr at flere mest sannsynlig har påloggingsdetaljer til mer enn én side. Cybernews-forskerne sier de har funnet 30 ulike datasett med påloggingsinformasjon til blant annet Facebook, Apple og Google.
De bemerker at det mest sannsynlig finnes duplikater i de forskjellige datasettene, så nøyaktig hvor mange pålogginger det er snakk om, vites ikke.
Cybernews er likevel tydelige på at dette gir kriminelle en tilgang «uten sidestykke» til tjenester vi bruker hver eneste dag.
(©NTB)