Midlertidig forbud mot fiskeoppdrett i Finnmark-kommune
Kommunestyret i Vadsø har vedtatt et midlertidig forbud mot oppdrett, mens de avventer en felles kystsoneplan.
Politikk: Det var torsdag at kommunestyret i Vadsø vedtok det midlertidige forbudet, melder Klassekampen.
Det er foreløpig ikke noen etablert oppdrettsnæring i verken Vadsø eller Vardø.
– Vi avventer en kystsoneplan som vi fire kommunene rundt Varangerfjorden sammen utarbeider, sier ordfører Wenche Pedersen (Ap) i Vadsø til avisen.
Mens Vadsø ønsker mer utredning, har nabokommunen Vardø satt av arealer til landbasert oppdrett. Ordfører Tor Erik Labahå (Sp) i Vardø sier:
– Vi har satt av arealer og lagt fram strøm til landbasert oppdrett. Nå er vi i dialog med en aktør.
Arne Pedersen, leder for Øst-Finnmark kystfiskerlag, hevder oppdrettsnæringen sprer gift som skader livet i fjorden og havet. Regionleder Jan-Børre Johansen i Lerøy Aurora avviser påstandene:
– Det er fullstendig feil at vi slipper ut gift i fjorden. Dette er udokumenterte påstander som kystfiskerlaget og Arne Pedersen selv må svare for.
Lerøy Aurora søkte om etablering i Vadsø kommune i fjor, noe som førte til sterke lokale protester.
(©NTB)