Menu
Ingunn Midttun Godal, administrerende direktør i Mattilsynet. Foto: Thomas Brun NTB Kommunikasjon

Mattilsynet endrer organisering – innfører fire nasjonale tilsynsdivisjoner

Fra 1. mai er Mattilsynet organisert på ny måte. Fem geografiske regioner er erstattet med fire nasjonale tilsynsdivisjoner og et hovedkontor med direktoratsfunksjoner.

Av Egil M Solberg | 02.05.2025 09:40:46

Mattilsynet: – Vi tilpasser oss en mer uforutsigbar verden, sier Mattilsynets direktør Ingunn Midttun Godal i en pressemelding.

Bakgrunnen for omorganiseringen er økende kompleksitet i både klima, geopolitiske forhold og næringsutvikling. Ifølge Godal stiller dette krav til mer spisset og effektiv kompetanse i tilsynsarbeidet.

– Vi vil jobbe mer konsentrert og effektivt om oppfølging av virksomheter innenfor hvert tilsynsområde, på tvers av landet, sier hun.

Målet er økt likebehandling, tydeligere veiledning, mer strategisk dialog med interessenter og styrket håndtering av hendelser. Mattilsynet legger også vekt på å bevare god kontakt på lokalt nivå, særlig i beredskapssammenheng.

De nye divisjonsdirektørene er:

Marit Kolle, Tilsynsdivisjon slakteri og landdyr

Are Tømmerberg Sletta, Tilsynsdivisjon planter, fôr og drikkevann

Toril Eide Kongsrud, Tilsynsdivisjon mat og grensekontroll

Bård Skjelstad, Tilsynsdivisjon akvakultur (fra 1. september 2024)

Mattilsynet beholder sine beredskapsoppgaver og deltakelse i blant annet fylkesberedskapsrådene og kriseutvalget for atomberedskap.

Flere nyheter: