Menu
Politiet stanset mannen i 172 kilometer i timen på E18 i Lillesand, og han er dømt til fengsel i 16 dager. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Mann dømt til fengsel for ekstrem fartsovertredelse på E18

En mann i 40-årene fra Kristiansand må sone 16 dager i fengsel etter å ha kjørt i 172 kilometer i timen på E18 i Lillesand.

Av NTB | 25.07.2025 09:35:11

Kriminalitet og rettsvesen: I tillegg til fengselsstraffen mistet mannen førerkortet i 18 måneder, ifølge dommen fra Agder tingrett, skriver Fædrelandsvennen.

Hendelsen fant sted i juni i år og fartsgrensen på stedet ved Studheitunellen er 100 kilometer i timen.

«Det er straffeskjerpende at siktede har holdt svært høy fart. Ved slike hastigheter setter man andre som ferdes langs veien i fare, og allmennpreventive hensyn taler for en markert reaksjon», heter det i dommen.

Saken ble avgjort ved en tilståelsesdom i Agder tingrett, ettersom mannen har erkjent lovbruddet.

(©NTB)

Flere nyheter: