Connect with us

Lokalt

Mann dømt for knivtrusler i Haugesund

Published

on

Arkivbilde: Beate Oma Dahle / NTB

En mann i slutten av 40-årene er dømt til betinget fengsel etter at han holdt en brødkniv mot halsen på en bekjent i Haugesund. Mannen sitter allerede varetektsfengslet i en annen sak der han er siktet for drapsforsøk.

Knivtrusler: En mann i slutten av 40-årene er i Haugaland og Sunnhordland tingrett dømt for trusler etter en hendelse på et bo- og omsorgssenter i Haugesund høsten 2024.

Mannen erkjente straffskyld da saken var oppe i retten, skriver Haugesunds avis.

Ifølge dommen oppsto hendelsen rundt midnatt da mannen var på besøk hos en kamerat. De oppdaget at mobiltelefonene deres var borte, og mistenkte en annen mann som tidligere hadde vært i leiligheten.

De oppsøkte mannen i hans leilighet, og den tiltalte tok med seg en brødkniv. Inne i boligen tok han tak i den fornærmede og holdt kniven foran halsen hans.

Annonse

Den fornærmede fikk et lite kutt på halsen og ble skremt av situasjonen. Han kontaktet senere politiet, men ønsket senere å trekke anmeldelsen fordi han og den tiltalte er venner, skriver avisa.

Retten slår ifølge avisa fast at det å holde en kniv mot halsen på noen er en straffbar trussel, og at handlingen var egnet til å framkalle alvorlig frykt.

Mannen er tidligere dømt for blant annet vold og trusler, men forholdene ligger mer enn ti år tilbake i tid og fikk derfor begrenset betydning for straffeutmålingen.

Straffen ble satt til 26 dager betinget fengsel med en prøvetid på to år. Retten viste også til at den lange behandlingstiden i saken utgjør et brudd på retten til behandling innen rimelig tid, heter det i meldingen.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige