reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Brasils president Lula da Silva på toppmøtet som ble holdt i Belém i forkant av klimaforhandlingene. Foto: Eraldo Peres / AP / NTB

Lula: – Klimaendringer er ikke lenger en trussel i fremtiden. Det er nåtidens tragedie.

Etter forrige ukes toppmøte begynte klimaforhandlingene mandag for alvor i Belém i Brasil.

Av NTB | 10.11.2025 16:49:46

Vær: – Klimaendringer er ikke lenger en trussel i fremtiden. Det er nåtidens tragedie, sa Brasils president Lula da Silva da forhandlingene under klimamøtet Cop 30 var åpnet.

De neste to ukene skal forhandlere fra nesten alle verdens land forsøke å ta noen skritt videre mot løsninger på klimaproblemet.

Lula oppfordret til å gå klimafornektere i rette og kritiserte kraftig dem som avviser vitenskapelige beviser, sprer frykt og angriper institusjoner.

– Det er på tide å påføre et nytt nederlag for fornekterne, sa han.

FNs klimasjef Simon Stiell oppfordret mandag land til å øke innsatsen for å redusere utslipp og holde liv i håpet om å nå 1,5-gradersmålet.

– Jeg forskjønner det ikke. Vi har så mye mer arbeid å gjøre. Vi må bevege oss langt raskere når det gjelder både reduksjon av utslipp og styrking av motstandskraften, sa Stiell, og la til:

– Å klage er ikke en strategi. Vi trenger løsninger.

I stedet skrøt han av Kinas innsats. Kina har verdens største utslipp av klimagasser, men bygger også ut fornybar energi i høyt tempo.

– Kina finner løsninger som er for alle, sa do Lago.

Han viste til den fallende prisen på kinesiskproduserte solceller, som i en rekke land har utkonkurrert fossil energi.

Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen (Ap) representerer Norge på møtet. På toppmøtet i forrige uke deltok statsminister Jonas Gahr Støre (Ap), som blant annet kunngjorde at Norge vil bidra med opptil 30 milliarder kroner i lån til et nytt fond for bevaring av regnskog.

Den brasilianske møtesjefen André Corrêa do Lago kritiserte vestlige land på en pressekonferanse før forhandlingsstarten. Land i det globale nord har mistet entusiasmen for å bekjempe klimakrisen, sa do Lago, ifølge The Guardian.

(©NTB)

Flere nyheter: