Lando Norris sikret pole position i Monaco – mareritt for Mercedes
Lando Norris var sterkest i kvalifiseringen i Monacos Grand Prix og sikret beste startposisjon på den ikoniske banen.
Sport: Det gir Norris et godt utgangspunkt til å kunne seire i søndagens hovedløp i Monaco, som er blant VM-sesongens store høydepunkt.
Celebre gjester er ofte til stede for å overvære løpet i fyrstedømmet like ved Frankrikes sørkyst, hvor det er få muligheter for førerne å kjøre forbi hverandre.
De to siste sesongene har føreren med pole position vunnet hovedløpet.
Nærmeste utfordrer til Norris på topp er hjemmehåpet Charles LeClerc. Ferrari-føreren starter i nest beste startposisjon, med VM-leder Oscar Piastri på plassen bak.
Regjerende VM-vinner Max Verstappen endte helt nede på 5.-plass i kvalifiseringen, bak rivalen Lewis Hamilton.
Piastri topper VM-sammendraget så langt med 146 poeng, med lagkamerat Norris på 2.-plass med 133 poeng. Verstappen vant sist hovedløp i Imola og ligger på 3.-plass med 124 poeng.
Mercedes-teamet fikk en katastrofal dag i Monaco. Bilene til både George Russell og Andrea Antonelli sviktet på andre kvalifiseringsrunde, og dermed stiller førerne som henholdsvis nummer 14. og 15. i søndagens hovedløp.
Russell er på 4.-plass i sammendraget med 99 poeng, mens Antonelli er på 7.-plass i sin debutsesong i Formel 1.
(©NTB)