KrFs Røse: Har fortsatt tillit til KrFU-leder Hovland
KrFs nestleder sier partiet fortsatt har tillit til KrFU-leder Ingrid Olina Hovland etter hennes omstridte abortutspill.
Sosiale forhold: – Kvinner bør bære fram barn selv om graviditeten er resultat av voldtekt, sa KrFUs nyvalgte leder Ingrid Olina Hovland i influenser Jenny Huses podkast «Brutalt ærlig».
– Jeg mener at man burde gjøre det, rett og slett. Dette er et veldig vanskelig spørsmål, og det er ikke med lett hjerte jeg sier det, men jeg tror det er det beste, sa hun.
– Ja. Ingrid er valgt av KrFU, nettopp fordi medlemmene ønsker henne som leder. Det bør respekteres, også av dem som er uenige med henne.
På NRKs Politisk kvarter tirsdag morgen understreket Røse at uttalene til Hovland ikke gjenspeiler KrFs politikk.
– Det første jeg tenkte, var at dette er ikke KrF eller KrFU sin politikk. Og så er jeg veldig glad for at Ingrid Oline også etterpå har presisert at det hun snakket om, var at hun prøvde å gjøre en etisk refleksjon rundt hva hun selv ville tenkt.
– Jeg har ikke sagt at jeg vil forby abort for kvinner som har blitt voldtatt. Jeg har kun reflektert høyt i podkast om hva jeg håper selv jeg hadde gjort hvis jeg hadde havnet i en slik situasjon.
Til Dagbladet sa hun at uttalelsene er hennes private holdninger, ikke ungdomspartiets, samt at holdningene hennes er godt kjent internt i KrFU.
KrF ønsker at grensen for selvbestemt abort settes tilbake til tolv uker. 1. juni ble grensen utvidet til 18 uker.
Uttalelsen har vakt oppsikt og kritikk fra mange. Men KrFs 1. nestleder Ida Lindtveit Røse sier til TV 2 at hun fortsatt har tillit KrFU-lederen.
Mandag sa Hovland til NTB at hun kun reflekterte rundt sine egne holdninger i intervjuet.
(©NTB)








