LIVESENTER
Menu
KrFs barne- og familiepolitikk faller i god jord hos de spurte på Sør- og Vestlandet, Her er partileder Dag-Inge Ulstein under KrFs sommerpressekonferanse i slutten av juni. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

KrF scorer høyt på familiepolitikk

I en Vårt Land-måling svarer 13 prosent at KrF har den beste politikken for familier. Det gir partiet andreplass bak Ap, som blir foretrukket av 18 prosent.

Av NTB | 02.08.2025 05:54:35

Sosiale forhold: Men tre ganger så mange i gruppen som sier de vil stemme KrF, mener partiet er best på barne- og familiepolitikk.

– Det viser et potensial for oss, sier KrF-leder Dag Inge Ulstein til Vårt Land.

KrFs barne- og familiepolitikk faller i god jord hos de spurte på Sør- og Vestlandet, og blant de eldre: Hele 20 prosent av de spurte på 60 pluss trekker fram KrF.

– For KrF er barne- og familiepolitikk og eldreomsorg viktige saker. Her virker det ikke som at KrF blir utfordret av Konservativt, sier valgforsker Johannes Bergh.

Valgforskeren sier det også kan være velgere å hente i debatten om forbud mot Pride-flagg på skoler, der KrF har markert seg i vår.

– Det kan være velgere å hente for KrF på å markere seg i en litt polarisert diskusjon om Pride-flagg. Likevel står mer tradisjonelle saker som barne- og familiepolitikk fram som bedre saker for KrF – de er viktige for velgerne og KrF har høy troverdighet.

Norstat har på oppdrag fra Vårt Land spurt 1.049 nordmenn om hvilke partier de mener har best politikk på 12 ulike felt.

Målingen ble gjort 27. mai til og med 3. juni av Norstat.

(©NTB)

Flere nyheter: