Lokalt
Kraftig hopp i dieselutgiftene i mars

Dieselprisen har steget kraftig i mars, og for en gjennomsnittlig bilist kan det bety 660 kroner mer i månedlige drivstoffutgifter.
Drivstoff: Dieselprisen har flere steder passert 30 kroner literen i mars. Det er over ti kroner høyere enn gjennomsnittsprisen i februar, som ifølge Statistisk sentralbyrå var 19,82 kroner per liter.
NAF mener dette gir et merkbart utslag for vanlige bilister. For en gjennomsnittlig dieselbilist, som kjører 1000 kilometer i måneden, tilsvarer prisøkningen rundt 660 kroner ekstra i drivstoffutgifter.
– En økning på 660 kroner for å fylle allerede kostbart drivstoff, merkes veldig godt på lommeboka til folk, sier pressesjef Ingunn Handagard i NAF.
Organisasjonen ber nå regjeringen om å vurdere et midlertidig kutt i drivstoffavgiftene, slik Sverige har gjort. NAF peker på at et kutt i veibruksavgiften kan redusere dieselprisen med 2,85 kroner per liter inkludert moms.
Samtidig oppfordres bilister til å følge med på prisvariasjonene. I områder med sterk konkurranse kan prisene svinge flere kroner i løpet av uken.
– Fyller du en tank på 60 liter når drivstoffet er seks kroner billigere, sparer du 360 kroner, sier Handagard.
NAF understreker at selv med et eventuelt avgiftskutt vil drivstoff fortsatt være dyrt, men mener det kan være et viktig tiltak for husholdninger som er avhengige av bil i hverdagen.

